Amputace nohy

Amputace nohy je jedním z největších strašáků cukrovkářů. Jde o poslední fázi komplikace, která vzniká ve spojitosti s diabetickou nohou. Až z 50% všech amputací noh na celém světě, za nimi stojí cukrovka. Amputace představuje radikální zákrok, kterému je však možno předejít. Když se však jednou udá, nic není tak, jak bývalo.

Amputace je poslední krajní řešení stavu, kdy se diabetická noha  promění v gangrénu, na kterou nic nezabírá. Každý rok amputaci dolních končetin v Česku absolvuje na 10 000 cukrovkářů. Děsivé číslo, nemyslíte? Přitom by se mnoha amputacím dalo předejít.

Správná péče o diabetickou nohu

  • Každodenní kontrola noh
  • Každodenní mytí noh, jež je spojeno s důkladným osušením a namazáním hydratačním krémem
  • Nehty stříhejte pouze rovně
  • Každý den noste čisté bavlněné nebo bambusové ponožky, punčochy a punčocháče
  • Noste pouze dobře padnoucí kožené boty, které by neměly být příliš těsné a ve špičce by měly mít dostatek prostoru na prsty
  • O své nohy nechte pečovat odborníka, ale předem jej upozorněte, že máte cukrovku
  • Nekuřte
  • Dávejte si pozor na mráz a horko
  • Pakliže dojde k zranění nohy (otlaky, puchýř, oděrky, cokoli) neřešte sami, poraďte se o ošetření s odborníkem
  • Velkým rizikem jednou amputované nohy u cukrovkáře je ta, že se stav opakovat a amputace se ta bude muset provést znova

Po amputaci končetin

Člověk po amputaci končetin má změněnou pracovní schopnost, nemůže již vést tak aktivní sociální život a potřebuje pomoc ostatních. Stav má výrazný vliv na psychiku. Neobvyklé nejsou ani deprese. Pro mnoho lidí s amputovanou nohou je obtížné najít nový smysl života. Nemocný se musí po amputaci naučit znova chodit, to však není jednoduché. Váha těla je totiž rozprostřena jinak, zbývající noha je tak handicapována a více zatěžována. Riziko dalšího poškození pak ještě více narůstá. Naštěstí v dnešní době existuje již celá řada ortopedických pomůcek, které dokáží nahradit chybějící část končetiny.

Nová naděje diabetiků – Terapie MDM

Terapie MDM je Mesodiencefalická modulace, fyzikální léčba, která má za úkol upravit a harmonizovat poruchy způsobené funkčními a organickými chorobami nebo traumaty. Jde o neinvazivní elektrofyziologickou stimulaci centrálního nervového systému. Tato moderní odborníky schválená metoda povolená v medicínské praxi má velmi pozitivní výsledky v léčbě diabetické nohy. Terapie se skládá z celkem 13 procedur, které se aplikuji v 10 za sebou jdoucích dnech. První 3 dny procedura probíhá 2x denně, a pak jednou denně. Jedna procedura trvá 30 minut.

Ozonoterapie

Další metodou, která pozitivně působí na léčbu diabetické nohy a dokáže předejít amputaci, je ozonoterapie. Jde o metodu, která je aplikována již 18 let. Léčba spočívá v odebrání koncentrátu kostní dřeně dárce a implantace do těla pacienta, který ji potřebuje. Úspěšnost léčby je 70 – 75%.


Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář