Ateroskleróza: Jaké jsou příznaky?

Ateroskleróza neboli kornatění tepen patří k častým civilizačním nemocem. Často se objevuje jako zdravotní komplikace u cukrovky, protože diabetes rozvoj aterosklerózy urychluje. Jaké jsou příznaky aterosklerózy? Jaké jsou možnosti prevence?

Podstatou aterosklerózy je ukládání tuků a dalších látek ve stěnách tepny. Tím dochází k poškozování povrchu tepny a jejímu zužování. Krev pak cévou nemůže dostatečně proudit, což přináší vážné zdravotní komplikace.

Rizikové faktory aterosklerózy

Rozvoj aterosklerózy umocňuje nezdravý životní styl. Vyšší šanci onemocnět touto civilizační chorobou mají lidé se zvýšeným krevním tlakem, obézní lidé, pacienti trpící cukrovkou. Negativními vlivy jsou také stres, kouření a genetické faktory.

Příznaky aterosklerózy

Ateroskleróza nemá v počátečních fázích žádné konkrétní příznaky ani projevy. Pacient si onemocnění uvědomí zpravidla až ve chvíli, kdy dojde k nějaké další zdravotní komplikaci.

Ateroskleróza se může rozvinout v různých částech těla a na základě toho se pak projevuje. Například ucpání mozkových tepen mže vést k mozkové příhodě (mrtvici), rozvinout se ale může také demence nebo se objeví psychické změny. Pokud jsou zasaženy srdeční tepny, dochází k rozvoji ischemické choroby srdeční, resp. k infarktu.

Léčba a prevence aterosklerózy

Důležité je dbát na zdravý životní styl – především omezit příjem tuků, nekouřit, pravidelně se hýbat, snížit příjem alkoholu i solí. Rizikem pro rozvoj aterosklerózy je nadváha, proto je třeba udržovat optimální váhu, popř. zahájit redukční dietu. Při onemocnění diabetem dodržujte dietní doporučení i léčbu.

Ateroskleróza se léčí speciální dietou, kdy jsou vynechány především tučné potraviny a potraviny s vysokým obsahem cholesterolu. V případě pokročilejšího stádia přichází na řadu léčba pomocí pilulek (hypolipidemika).


Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář