Časté močení: Co je příčinou?

Trpíte častým močením? Nejde jen o společenskou nepříjemnost, která vám komplikuje život. Časté močení může být signálem, že s naším tělem není něco v pořádku. Jaké jsou důvody častého močení? S jakými nemocemi může souviset?

Máte strach z dlouhé cesty autobusem, musíte odbíhat od oblíbeného filmu, v restauraci máte potřebu odskočit si každým dvacet minut a přátele prosíte o shovívavost. Časté močení je nepříjemné, ale nejde přece o nic vážného, takže se s tím smíříte…

Časté močení souvisí s cukrovkou?

Jenže ne vždy bychom měli časté močení přejít pouhým mávnutím ruky. Naše tělo nám může dávat najevo, že s ním není něco v pořádku. Zpozornět bychom měli zejména v případě, že se k častému močení přidávají i další komplikace.

Časté močení může mít samozřejmě řadu příčin. Patří například k jednomu z hlavních příznaků onemocnění cukrovkou (diabetes mellitus) a zpravidla je doprovázeno také nadměrnou žízní a zvýšeným příjmem tekutin. K dalším příznakům cukrovky patří například zhoršené vidění, problémy s očima, svědění a mravenčení v chodidlech. Podezření na cukrovku zjistí lékař jednoduchým vyšetřením krve, při kterém zjišťuje hladinu cukru v krvi.

Časté močení a další nemoci

K dalším nemocem, které se projevují mj. častým močením, patří také žíznivka (diabetes insipidus). Tato nemoc se projevuje nedostatkem hormonu ADH, který ovlivňuje funkci ledvin. K dalším příznakům patří podobně jako u cukrovky velká žízeň.

Časté močení může mít příčinu i v infekci močového měchýře (postihuje častěji muže než ženy). Dalším příznakem tohoto onemocnění jsou pocity pálení či bolesti při močení. Konečně může časté močení souviset s onemocněním prostaty.

Pozor na močopudné nápoje

Ne vždy musí časté močení nutně odkazovat na nemoc. Jestliže během dne vypijete hodně močopudných nápojů, jako je například káva, pivo nebo čaj, může být příčina vašich problémů právě zde. Dbejte na doplnění tekutin, které vašemu tělu mohou chybět – ke každé kávě nebo čaji vypijte sklenku vody. Při posezení nad pivem prokládejte zlatý mok občas vodou.


Štítky: , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář