Cukr v moči: Projev cukrovky?

Objevil se u vás cukr v moči? Jaké onemocnění to může signalizovat? Jedná se o cukrovku? Proč se cukr v moči objevuje?

Když se objeví cukr (glukóza) v moči, může to ukazovat na onemocnění cukrovkou. Hladina krevního cukru je u zdravého člověka regulována hormonem inzulínem, jenž stimuluje vstup glukózy do buněk a tkání. Pokud si tkáně vytvoří tzv. inzulínovou rezistenci nebo není slinivka břišní schopna produkovat dostatečné množství inzulínu, zvyšuje se hladina krevního cukru a vzniká onemocnění cukrovkou.

Kdy se objevuje cukr v moči?

Pokud hladina glukózy v krvi stoupne nad 10 mmol/l, začne se cukr objevovat v moči. Jak je to možné? Krev je filtrována přes ledviny, kde se čistí a zbavuje se škodlivin, které jsou posléze vylučovány společně s močí.

Když je hladina cukru v krvi pod hodnotou 10 mmol/l, vracejí ještě ledviny glukózu zpět do krve, jakmile je však přesažena tato hranice, ledviny již nestíhají glukózu do krve vracet, a proto dochází k jejímu vylučování v moči.

Cukr v moči neznamená vždy cukrovku

Zvýšená hladina cukru v krvi odkazuje zpravidla na onemocnění cukrovkou, což by mělo prokázat nebo vyvrátit vyšetřen krve. To, že se v moči objevuje cukr, nemusí však nutně ukazovat pouze na cukrovku.

Cukr v moči může souviset také s onemocněním ledvin, kdy nejsou schopny dobře plnit svoji funkci, tj. filtrovat krev a zároveň vracet glukózu zpět do krve. V takovém případě je samozřejmě hladina krevního cukru v normálu, tj. mezi přibližně 3 až 6 mmol/l.

V případě onemocnění ledvin, které propouští cukr do moči i za optimální hladiny glukózy v krvi, se může jednat o tzv. benigní glykosurii. Jde o vzácnější onemocnění, které není životu nebezpečné a není doprovázeno většími zdravotními komplikacemi.


Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář