Cukrovka 1. typu: Projevy, příčiny, léčba

Cukrovka 1. typu postihuje na rozdíl od cukrovky 2. typu zejména děti a mladé lidi. Jaké jsou příčiny diabetes mellitus 1. typu? Jak se toto onemocnění projevuje a jaké jsou možnosti léčby?

Statistiky hovoří neúprosně – počet onemocnění cukrovou 1. typu neustále roste. Lidově se tomuto onemocnění přezdívá úplavice cukrová a jeho podstatou je tzv. autoimunitní proces, kdy organismus ničí buňky ve slinivce břišní, jež produkují hormon inzulin. Ten je důležitý pro metabolismus glukózy, tuků a bílkovin v těle – zjednodušeně řečeno, podporuje vstup těchto látek do buněk a tělu tak zajišťuje přísun energie.

Příčiny cukrovky 1. typu

Příčiny onemocnění diabetes mellitus 1. typu nejsou bohužel stále objasněni. Lékaři a vědci se domnívají, že důležitou roli hraje zejména genetika. Spouštěčem bývá zpravidla virová infekce, která nastartuje autoimunitní proces, jenž začne ničit buňky produkující inzulín.

Podobně jako u dalších civilizačních chorob se můžeme domnívat, že svoji roli hraje také životní styl (konzumace nevhodných potravin) a stav zdravotního prostředí (znečištění). Celosvětové statistiky tuto teorii částečně potvrzují, protože počet pacientů, kteří trpí cukrovkou 1. typu je vyšší v západních zemích.

Jak se cukrovka 1. typu projevuje?

Ke klíčovým projevům patří zejména velká žízeň, kdy má pacient potřebu pít, což souvisí i s častým močením. U malých dětí se můžeme setkat i s nočním pomočováním. Pacient se může cítit unaven, může se objevit hubnutí, případně nevolnost i zvracení.

Lékař může podezření na cukrovku 1. typu zjistit velmi snadno vyšetřením krve, ze kterého zjišťuje hladinu cukru v krvi (glykémie).

Léčba cukrovky 1. typu

Diabetes mellitus 1. typu nejde bohužel vyléčit a pacient se musí smířit s celoživotní léčbou, která se skládá ze speciální diety a aplikace inzulínu. (Ten je nutné – na rozdíl od cukrovky 2. typu – podávat vždy). Dieta by měla počítat nejen s vynecháním cukru, ale také s pravidelným příjmem vhodných potravin. Stanovit by ji měl lékař.


Štítky: , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář