Cukrovka 2. typu: Příčiny, projevy a léčba

Diagnostikoval vám lékař cukrovku 2. typu? Jaké jsou příčiny tohoto onemocnění? Jak probíhá léčba? A proč je nutné držet speciální dietu?

Diabetes mellitus 2. typu je nejčastějším typem cukrovky. Na rozdíl od cukrovky 1. typu postihuje především starší a/nebo obézní lidi. Příčinou cukrovky 2. typu je porucha tvorby inzulínu ve slinivce břišní. Tento hormon je přitom důležitý pro metabolismus živin (zejména glukózy).

Nedochází zpravidla k úplné zástavě tvorby inzulinu, jako je tomu v případě diabetes mellitus 1. typu, nicméně tělo vytváří nedostatek inzulínu a současně se objevuje tzv. inzulinová rezistence, kdy jsou tkáně méně citlivé vůči tomuto hormonu.

Rizikovými faktory pro cukrovku druhého typu je především životní styl – konkrétně nedostatek pohybu, obezita, konzumace nezdravého jídla nebo stres.

Jak se cukrovka 2. typu projevuje?

K hlavním projevům cukrovky 2. typu patří zhoršené – jakoby zamlžené – vidění, pocity mravenčení a svědění především v chodidle, zvýšená potřeba příjmu tekutin, snížená chuť k jídlu nebo hubnutí. Jestliže se u vás projevují tyto příznaky, sdělte je svému lékaři. Ten pak může podezření na cukrovku potvrdit nebo vyvrátit provedením jednoduchého krevního testu. Při něm se zjišťuje hladina cukru v krvi (glykemie). (O cukrovce hovoříme, pokud hodnoty přesáhnout 7 mmol/l.)

Jak se léčí cukrovka?

Ne vždy je nutné podávat inzulín, který si pacient zpravidla aplikuje sám. Součástí léčby cukrovky je především speciální dieta, kterou by měl doporučit ošetřující lékař. Ta spočívá nejen ve vynechání bílého cukru nebo medu, ale také v pravidelné konzumaci vhodných potravin.

Obézním pacientům může lékař předepsat redukční dietu. Pro léčbu cukrovky je také důležitá přiměřená fyzická aktivita.


Štítky: , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář