Diabetes Insipidus

Diabetes insipidus je zvláštní typ onemocnění, které není cukrovkou, ale úplavicí a je způsobeno nedostatkem hormonu ADH (vazopresinu). Tento nedostatek se projevuje výrazným močením a ztrátou tekutin. Zjednodušeně můžeme říct, že se jedná o problém s metabolismem vody. S cukrovkou má tedy společný pouze latinský název.

Projevy nemoci

Nemocný trpí intenzivní žízní, pije a notně i močí, ale i tak může být dehydratovaný. V průběhu dne může takto nemocný člověk vymočit až 21 litrů tekutin. Někdy jsou lidé nuceni  vstávat i v noci a nic neobvyklého není ani noční pomočení. Nemoc může doprovázet nechutenství, průjem, zvracení, slabost, únava, motání hlavy, poruchy vědomí, nízký krevní tlak a váhový úbytek. Nemoc není vůbec snadná a v tom nejhorším případě může i zabít.

Příčiny vzniku diabetu insipidus

Za vznikem může být poškození hypothalamu, který tvoří hormon ADH (úraz, krvácení, infekce, nádor, chirurgický zákrok, meningitida), ale u ⅓ nemocných je příčina onemocnění neznámá. Hypothalamus je v pořádku, ale stejně hormon ADH nemáme. Příčinou úplavice mohou být ale i součástky v ledvinných kanálcích, které nejsou schopny na tento hormon reagovat, a to i přesto, že hormonu je dostatek. Choroba je způsobena i poruchou centra žízně v hypothalamu. Významným příznakem je i nerovnováha elektrolytů, která pak může stát za dalšími problémy, jakými jsou podrážděnost, bolest svalů a letargie. V některých případech se choroba rozvine v průběhu těhotenství. Na vznik nemoci může mít vliv genetika.

Diagnostika

Základem diagnostiky je důkladné vyšetření moče, kdy se zjišťuje jeho množství, hustota, množství sodíku a draslíku v moči. Měří se také i příjem tekutin a nezbytné je nemocného i vážit. Doplňujícím vyšetřením je MRI hypothalamu a lékaři mohou zkouškově podat i desmopresin, jestliže dojde k úpravě stavu, je vše jasné.

Léčba renálního diabetu

  1. Léčba diabetu insipidus se odvíjí od příčiny. Nejběžnější forma choroby, centrální diabetes insipidus se řeší dodáváním uměle vyrobeného antidiuretického hormonu ADH. Jde o desmopressin ve formě nosního spreje, tablet anebo injekční podobě. Hormon dokáže snížit přehnané močení. Pro většinu nemocných je tento hormon účinný, pouze u nádoru je nutno jeho podávání dobře zvážit.
  2. Ledvinová forma diabetu podáváním desmopresinu ničeho nedosáhne, řešením je neslaná dieta, dostatečný příjem tekutin, hydrochlorothizid, v případě akutní dehydratace je nutné tekutiny tělu dodat nitrožilně.
  3. Důležitý je u těchto nemocných preventivní režim. Bez láhve s tekutinou nesmí udělat ani krok, vždy musí mít po ruce i léky a nezbytností je i lékařská kartička s informacemi o nemoci.

Štítky: , , ,

0 Komentářů

  1. no ja mam cukrovku od 6let a mam insulinovou pumpu a je lepsi nez injekce.

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář