Diabetes Mellitus 2. typu: Příznaky a léčba

Diabetes Mellitus 2. typu patří k nejčastějším formám cukrovky. Jaké jsou příznaky této civilizační choroby? Jak se projevuje? Co obnáší léčba cukrovky 2. typu? Je nutné vždy podávat inzulín?

Podstatou onemocnění Diabetes Mellitus 2. typu je rezistence tkání vůči hormonu inzulinu, který je důležitou součástí metabolismu a podněcuje vstup glukózy do buněk. Pokud se stanou tkáně vůči inzulínu rezistentní, zůstává glukóza v krvi (mluvíme o zvýšené hladině cukru v krvi – tzv. hyperglykémii).

Cukrovka nebolí a není možné ji na první pohled poznat. To ovšem neznamená, že není nebezpečná. Naopak. Zvýšená hladina cukru v krvi není pro tělo dlouhodobě dobrá, navíc tělu hrozí nedostatek energie, což může vést například ke kolapsu.

Hlavní příznaky Diabetes Mellitus 2. typu

  • Zhoršené a jakoby rozmazané vidění a další oční komplikace (odborně se hovoří o diabetické retinopatii).
  • Nadměrná a nepřirozená žízeň, zvýšená konzumace tekutin a s tím spojené časté močení.
  • Svědění a mravenčení v chodidlech.
  • Infekce, rány se hůře hojí, mohou se objevit tzv. žluté hrbolky.
  • Problémy s ledvinami (diabetická nefropatie) – zhoršování funkce ledvin, které může vést až k jejich selhání.

Jestliže se u vás projevují některé z těchto příznaků Diabetes Mellitus, neváhejte s návštěvou lékaře. Ten by vám měl odebrat krev a jejím jednoduchým rozborem zjistit hladinu cukru v krvi. O Diabetes Mellitus hovoříme v případě, že hladina glukózy v krvi je vyšší než 10 mmol/l.

Jak se léčí Diabetes Mellitus 2. typu?

Léčbu musí naordinovat lékař, který také zároveň určí dietu a jídelníček diabetika. Při léčbě cukrovky je důležitá spolupráce pacienta a dodržování dietního režimu. Nejde jen o vynechání cukru v potravě, který zvyšuje hladinu glukózy v krvi, ale diabetik musí jíst pravidelně a dopřávat tělu energii v průběhu celého dne. K vhodným potravinám pro diabetika obecně patří libové maso, luštěniny, celozrnné pečivo, zelenina.

Léčba inzulínem není u Diabetes Mellitus 2. typu vždy nutná, na rozdíl od Diabetes Mellitus 1. typu, kdy buňky slinivky břišní neprodukují inzulín vůbec kvůli autoimunitnímu procesu. Zda se vás aplikace inzulínu týká, by měl rozhodnout ošetřující lékař.


Štítky: , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář