Diabetická dieta: Jaký zvolit jídelníček?

Diabetická dieta je nezbytnou součástí léčby Diabetes Mellitus. Jaké jsou zásady jídelníčku při cukrovce? Jakým potravinám se vyhnout? Jaké naopak zařadit?

Dietu při cukrovce konzultujte vždy se svým lékařem. Ideální je, pokud si budete psát jídelníček během dne – sami tak získáte kontrolu nad tím, co jste jedli a jak se případně zvyšovala hladina cukru v krvi, pokud si ho pravidelně měříte glukometrem.

Zásady diabetické diety

  • Klíčový je především pravidelný přísun energie. Nelze, abyste vynechali jídlo během dne. Váš jídelníček by se měl skládat z pěti až šest jídel denně. Jíst byste měli nejlépe ve stejnou hodinu.
  • Váš jídelníček by měl být vyvážený. Při diabetické dietě dbejte na dostatečný příjem kvalitních bílkovin, dopřejte si zdravé sacharidy (např. celozrnný chléb) a nezapomeňte na dostatek zeleniny i ovoce.
  • Dbejte na pitný režim. Dostatečný příjem tekutin znamená vypít minimálně 2,5 litru – nejlépe čisté – vody denně.

Co (ne) patří do diabetické diety?

Pro diabetiky je hlavním nepřítelem cukr v jakékoli formě. Klasický bílý cukr vyměňte za přírodní sladidlo ze stévie (sladká tráva) a samozřejmostí je vynechání veškerých sladkostí s obsahem cukru. Pozor si ale dejte zároveň na umělá sladidla. Pokud vaše cukrovka není těžká, občasná sladkost vám neuškodí, ovšem za podmínky zvýšeného výdeje energie.

Do diabetické diety byste měli pravidelně zařazovat maso, které je zdrojem kvalitních bílkovin. Dopřejte si ale vždy pouze libové maso (nejen drůbeží, ale také například hovězí). Jako úpravu zvolte spíše vaření nebo pečení (smaženému se vyhýbejte zejména, pokud musíte zároveň držet redukční dietu).

Vhodnou součástí diabetické diety jsou také potraviny snižující hladinu cukru v krvi. Jde především o tyto potraviny: borůvky, česnek, cibule, kyselé zelí, listová zelenina, sója, ořechy, mrkev, lněné semínko, luštěniny, olivy nebo pšeničné klíčky.


Štítky: , , ,

0 Komentářů

  1. reaguji na dotaz Milana. Manžel má také cukrovku, ale 12 nikdy neměl, myslím si , že je to moc.
    Jeho paní doktorka mu poradila jen dietu a výsledky jsou dobré. Ráno 5.6…. Je to snad to nejlepší řešení. Bere jen léky – zatím, ne inzulín.

  2. Manžel diabetik ráno snídá jen česnekovou polévku, myslím, že to není správné.

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář