Diabetická neuropatie: Příznaky a léčba

Onemocnění cukrovkou s sebou nese riziko dalších zdravotních komplikací. Jednou z nich je i tzv. diabetická neuropatie. Jak se projevuje? Jaké jsou její příčiny? Jaké jsou možnosti léčby nebo prevence?

Zvýšená hladina cukru v krvi, která patří k hlavním příznakům cukrovky, přináší i další zdravotní problémy. Dochází například ke zhoršenému prokrvování tkání (zejména dolních končetin) nebo k postižení nervů (bolest, snížená citlivost), kterému se odborně říká diabetická neuropatie.

Příznaky diabetické neuropatie

K hlavním příznakům diabetické neuropatie patří nejen zmiňovaná snížená citlivost nervů, která se projevuje například sníženou schopností cítit teplo, chlad nebo bolest, ale pacient také může cítit různé brnění, pálení nebo píchání (zejména u palců).

Objevují se také potíže související s trávicí a vylučovací soustavou. Typickými projevy je nevolnost, zvracení, průjmy, zácpy, pocity častého nutkání k močení (nedojde k dokonalému vyprázdnění močového měchýře).

K dalším klíčovým projevům diabetické neuropatie patří: suchá a ztenčená kůže, ztráta ochlupení, svalová slabost, pocity mravenčení, nechutenství, poruchy erekce, nízký krevní tlak, poruchy při chůzi.

Jak se léčí diabetická neuropatie

Lékaři se snaží zejména o zpomalení rozvoje nemoci a o odstranění jejích projevů. Pro léčbu diabetická neuropatie je důležité udržovat stabilní hladinu cukru v krvi, je nutné dodržovat předepsanou dietu, případně aplikovat inzulín nebo brát antidiabetika. Z alternativní medicíny lze doporučit například akupunkturu, která pomáhá odstranit nepříjemné projevy diabetická neuropatie.

Důležitá je také prevence samotného rozvoje diabetická neuropatie – dodržování diabetické diety, péče o chodidlo, dodržování zdravého životního stylu (naprosto nevhodné je kouření).


Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář