Diabetická noha: Příčiny a léčba

Diabetická noha je častým vnějším projevem cukrovky. Proč vzniká? Jaké jsou možnosti léčby a prevence diabetické nohy? Jaké bylinky při léčbě používat?

Onemocnění cukrovkou, se kterým souvisí zvýšená hladina cukru v krvi, může přinést řadu dalších zdravotních komplikací, jako je právě diabetická noha. Diabetes Mellitus například urychluje rozvoj aterosklerózy, kdy dochází k zanášení a zužování tepen. Dalšími komplikacemi je například zhoršení vidění (dochází k poškozování oční sítnice) nebo poškození ledvin, které může v extrémním případě vést až k jejich selhání.

Proč vzniká diabetická noha?

U diabetiků se také často setkáváme s tím, že se pomaleji hojí rány a poranění, což také přispívá ke zdravotní komplikaci známé jako diabetická noha. Proč a jak diabetická noha vlastně vzniká? Jde především o to, že tkáně na dolní končetině jsou špatně zásobeny krví, tedy i kyslíkem. Poté se na noze může objevit vřed nebo gangréna (většinou na plosce nebo na prstech nohy).

Jak se léčí diabetická noha?

Protože se diabetikům špatně hojí rány, může se vřed či gangréna rozrůstat. Jejich léčení je komplikované a záleží také na spolupráci pacienta. Je důležité dodržovat zásady diabetického jídelníčku, pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi, aplikovat si inzulín apod. Bohužel komplikace při léčení diabetické nohy mohou vést až k amputaci některých částí chodidla (prstů) nebo k amputaci celé nohy.

Bylinky na diabetickou nohu

Při léčbě diabetické nohy bychom neměli zapomínat ani na bylinky. Doslova zázračný je v tomto případě řepík. Pravidelné koupání diabetické nohy v řepíku může podnítit rychlejší hojení ran. Řepík je známý svými protizánětlivými a antibakteriálnímu účinky, navíc zlepšuje prokrvení diabetických nohou a může tak fungovat také jako prevence vzniku tohoto onemocnění.


Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář