Diabetická retinopatie: Projevy a léčba

Diabetická retinopatie je zdravotní komplikací, která se může objevit v souvislosti s onemocněním cukrovkou. Jak se diabetická retinopatie projevuje? Jaké jsou možnosti léčby a prevence?

Diabetes Mellitus s sebou přináší riziko dalších zdravotních komplikací. Jedním z hlavních projevů cukrovky druhého typu je zhoršené (jakoby rozmazané vidění). Obecně je proto třeba oči u diabetiků kontrolovat, protože je mj. možné odhalit i změny na sítnici – tzv. diabetickou retinopatii.

Jak se projevuje diabetická retinopatie?

Základním projevem diabetické retinopatie je zhoršené vidění. Snižování kvality zraku může vést v extrémních případech až ke slepotě. Statistiky ukazují, že právě mezi diabetiky je nejvíce lidí postižených zrakovým onemocněním, resp. slepotou.

Důvodem vzniku diabetické retinopatie je poškození cév v oční sítnici. K tomu dochází proto, že jsou cévy nedostatečně zásobené krví a kyslíkem. Objevit se v této souvislosti může také otok sítnice. U diabetiků se obecně objevuje problém s dostatečným zásobením cév kyslíkem a živinami, i proto dochází např. ke vzniku tzv. diabetické nohy.

Léčba a prevence diabetické retinopatie

K onemocnění diabetickou retinopatií nedochází ze dne na den. Choroba se zpravidla rozvíjí pozvolně. I proto je třeba, aby diabetici pravidelně navštěvovali očního lékaře, který může diabetickou retinopatii včas odhalit. Léčba je zpravidla prováděna laserem, kdy dochází k odstraňování neprokrvených cévek. Čím dříve je diabetická retinopatie odhalena, tím vyšší je úspěšnost léčby.

Dodržování předepsané diety, aplikace inzulínu nebo podávání antidiabetik patří k důležitým předpokladům léčby cukrovky. Bohužel však ne vždy dodržování těchto zásad snižuje riziko rozvoje diabetické retinopatie. Účinná prevence ale bohužel v podstatě neexistuje.


Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář