Dieta při cukrovce: Jídelníček

Součástí léčby cukrovky je dieta. Nepodceňujte proto rady a doporučení vašeho lékaře ohledně jídelníčku. Jak by měla dieta při cukrovce vypadat? Jaké jsou její klíčové zásady? Jakým potravinám se vyhnout a kterým dát naopak přednost?

Dieta při cukrovce by měla být u každého pacienta individuální a měl by ji doporučit lékař. Je vhodné, pokud si každý den zapisujete, co jste jedli a pak svůj jídelníček s lékařem konzultujete. Poslouží vám k tomu třeba obyčejný kalendář.

Nejdůležitější zásady diety při cukrovce

Ačkoli jídelníček každého diabetika by měl být individuální, existuje několik obecných zásad, které platí pro každou dietu při cukrovce:

  • Pravidelné stravování – pro diabetika je klíčový pravidelný přísun potravy (tedy energie). Jíst je třeba několikrát (nejlépe pětkrát až šestkrát denně) po dvou až třech hodinách. Doba mezi večeří a snídaní by měla být co nejkratší (poslední zdravou malou večeři si dejte těsně před ulehnutím).
  • Vyvážený jídelníček – je třeba dbát na vyvážený příjem sacharidů, bílkovin i tuků. Jednostranně vykloněné diety nejsou vhodné. Sacharidům (cukrům) se nevyhýbejte – omezte jen příjem klasického bílého cukru (i v pečivu). Přednost dávejte celozrnnému pečivu před bílým a ze sladkého pečiva vybírejte to určené pro diabetiky.
  • Vynechejte sladkosti – konkrétně ty s obsahem bílého (řepného) cukru a medu. Umělá sladidla bohužel také nejsou příliš vhodná – vyzkoušejte místo nich stévii (sladkou trávu), z níž se vyrábí sladidlo na přírodní bázi.
  • Pijte – dostatečný příjem tekutin je důležitý při jakékoli dietě. Vypít bychom měli minimálně 2,5 l čisté vody.
  • Nezapomeňte na ovoce a zeleninu! Také ty patří do diety při cukrovce.

Proč při diabetické dietě vynechat cukr?

Cukr je rychlým zdrojem energie. Po konzumaci sladkého stoupá rychle hladina cukru v krvi, zvyšuje se glykemie a rostou nároky na inzulin. Je sice zdrojem rychlé energie, ale jeho výživová kvalita je nízká. Pokud trpíte lehčí cukrovkou, občasná konzumace něčeho sladkého by neměla být zpravidla problematické – v takovém případě ale po nedělním moučníku myslete na pohyb, který vám pomůže energii využít a zpracovat.


Štítky: , , ,

2 Komentáře

  1. reaguji na dotaz Milana. Manžel má také cukrovku, ale 12 nikdy neměl, myslím si , že je to moc.
    Jeho paní doktorka mu poradila jen dietu a výsledky jsou dobré. Ráno 5.6…. Je to snad to nejlepší řešení. Bere jen léky – zatím, ne inzulín.

  2. Manžel diabetik ráno snídá jen česnekovou polévku, myslím, že to není správné.

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář