Hodnoty cukru v krvi

Bez cukru bychom nepřežili, ale když je ho moc, tak nás také může zabít. Hladina cukru v krvi je důležitým parametrem, která slouží k odhalení cukrovky. Vyšetření hladiny cukru v krvi je známé jako glykémie a odborně pak glukosemie.
Normální hladina cukru v krvi na lačno se pohybuje mezi 3,3 – 6,6 mmol/l v kapilárách a 3,9 – 5,5 v žilní krvi.

Nízká hladina cukru v krvi

Nízká hladina cukru v krvi je tehdy, když cukr v krvi klesá pod 3,3 mmol/l. Cukr v krvi má důležitou roli, která zajišťuje energii pro buňky i organismus a tepla. Když je ho málo, tělo je vyčerpané, trpí zimou a objevuje se celá řada dalších příznaků. Možná vás to překvapí, ale obdobně, jako tomu je u diabetiků, i lidí trpících na nízkou hladinu cukru, čili hypoglykémii, stoupá.

Projevy hypoglykemie

Nervozita, podráždění, vyčerpání, závratě, třes, chvění, studený pot, slabost, mdloby, deprese, ospalost, bolest hlavy, poruchy trávení, nespavost, zapomětlivost, bušení srdce, zrychlený rytmus, bolest svalů, záchvaty pláče, zrychlený puls, křeče, lapání po dechu, zívání, vzdychání, neostré vidění, potácivost, zmatenost, strach, sebevražedné sklony, bezvědomí.

Co způsobuje nízkou glykémii

Různé druhy nádorů, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, jaterní choroby, selhání ledvin, autoimunitní choroby, dlouhodobé hladovění, poruchy metabolismu i z důvodu užívání léků.

Vysoká hladina cukru v krvi

Opakované změření cukru krvi může odhalit cukrovku. Vysoká hladina cukru nad 10 mmol/l je tomu jasným důkazem. U již odhalených diabetiků by se hladina měla pohybovat okolo 6 mmol/l.

Projevy hyperglykemie

Žíznivost, výrazné popíjení tekutin, nadměrné močení, vysoká únavnost, slabost, rozostřené vidění, nechutenství, hubnutí, pigmentový prstenec okolo krku, hyperventilace a porucha vědomí.

Co způsobuje vysokou glykémii

Vysoká hladina cukru nemusí být vždy způsobena cukrovkou, ale i jiným endokrinním onemocněním (zvýšenou funkcí štítné žlázy, Cushingův syndrom, gigantismus, feochromocytom), onemocněním slinivky břišní (záněty, nádory, trauma), jaterní choroby, onemocnění centrálního nervového systému a popáleniny.

Měření hladiny cukru v krvi

Nejjednodušším způsobem měření glykémie je z kapky krve odebrané z prstu, odkud získáte kapilární krev. Glukometr vám pak velmi rychle odhalí skutečné hodnoty cukru v krvi. Glukometr  by měl mít doma každý diabetik.

Kdy vyšetřuje hladinu cukru v krvi lékař?

  • Při objevu některých z příznaků zvýšené anebo snížené hladiny cukru v krvi.
  • U lidí nad 40 let se provádí preventivní vyšetření minimálně jednou za dva roky.
  • U lidí se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky.
  • U lidí s onemocněním srdce a cév.
  • V době těhotenství, kdy se cukrovka může objevit.
  • Tam, kde se objevují mdloby a bezvědomí.
  • Na akutním příjmu pacientů.

Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář