Hypoglykémie: Když poklesne cukr v krvi

Stejně jako je nebezpečná vysoká hladina cukru v krvi, způsobuje zdravotní problémy i jeho příliš nízká hladina. Jaké hodnoty je možné označit za hypoglykémii? Jak se tento stav projevuje a jak si s ním poradit?

Snížená hladina cukru v krvi – odborně označovaná jako hypoglykémie – může v krajních případech skončit až bezvědomím postiženého člověka. O nízké hypoglykémii mluvíme v případě, kdy hladina cukru v krvi klesne pod 3 mmol/l (někdy se můžeme setkat i s číslem 4 mmol/l). Optimální hladina cukru v krvi dospělého člověka je asi 5,6 mmol/l (měřeno na lačno).

Jak poznat hypoglykemii?

S hypoglykémií se můžeme setkat například u diabetiků, když dojde k aplikaci většího množství inzulinu (ten podněcuje vstup glukózy do krve, tedy snižuje hladinu cukru v krvi). K hlavním příznakům hypoglykémie patří:

  • Pocity hladu
  • Pocity slabosti
  • Bušení srdce
  • Rozmlžené vidění
  • Třes rukou
  • Pocení
  • Nervozita
  • Opilecké chování

Jak si poradit s hypoglykemií?

Pokud se u vás objeví příznaky hypoglykemie, je třeba, abyste do svého těla dostali cukr – diabetici by proto s sebou měli vždy nosit například kostku cukru nebo jinou potravinu, která dodá rychle cukr/energii. Pokud nemáte možnost něco sníst, vypijte alespoň slazený nápoj (například džus).

Rychlý zákrok při příznacích hypoglykemie je žádoucí, protože tím můžeme zamezit ztrátě vědomí (ta hrozí především u pacientů trpících cukrovkou 1. typu). Pokud si pacient uvědomuje příznaky hypoglykemie, neměl by ohrožovat život svůj ani životy ostatních, vyhnout se například jízdě autem a počkat, až se jeho stav stabilizuje.

Riziko hypoglykemie

Kromě aplikace přílišného množství inzulínu nebo antidiabetik, se může hypoglykemie objevit, pokud pacient trpící cukrovkou vynechá pravidelný příjem potravy, pozře větší množství alkoholu anebo to přežene s fyzickou aktivitou. Je proto důležité dbát na pravidelný stravovací režim a rovnoměrné rozdělení jídelníčku do celého dne.


Štítky: , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář