Inzulínové pero: Pomůcka při cukrovce

Vpichování inzulínu je dnes mnohem pohodlnější a příjemnější než v minulosti, kdy se používaly obyčejné jehly. Jak probíhá aplikace inzulínu inzulínovým perem? Jaké jsou výhody a nevýhody této pomůcky diabetiků?

Aplikace inzulínu je důležitou součástí léčby cukrovky. U diabetu prvního typu, kdy slinivka břišní neprodukuje žádný inzulín, je třeba ho dodávat tělu vždy. U cukrovky druhého typu není vpichování inzulínu vždy nutností, přesto ho lékař ve většině případů předepíše.

Jak pracuje inzulínové pero?

Aplikace inzulínu není v současné době náročná ani nepříjemná. A to díky výborné pomůcce – inzulínovému peru. Vpichování inzulínu pomocí tohoto speciálního pere je v podstatě bezbolestné.

Před každou aplikací inzulínu je třeba inzulínové pero „nabít“ novou bombičku léku. Ten by neměl být zakalený, nesmí v něm být hrudky a nesmí změnit barvu. Vhodné je také sledovat datum použitelnosti. Pak už stačí jen najít vhodné místo vpichu a inzulín aplikovat.

Aplikace inzulínu inzulínovým perem

Při aplikaci inzulínu inzulínovým perem není nutné místo dezinfikovat jako v případě vpichování jehlou. Vyberte si vhodné místo – nikdy by kůže neměla být poraněná, zarudlá a samozřejmě místa vpichů střídejte. Nejméně bolestivé je pro aplikaci inzulínu břicho, vhodné je lék píchat také do stehen nebo hýždí. Diskutovaný je také sklon jehly – obecně platí, že by měl být mezi 60 a 90°.

Kolik stojí inzulínové pero?

Na rozdíl od inzulínové pumpy je pero mnohem levnější záležitostí. Pořídit ho můžete za přibližně 1 000 až 3 000 korun. Diabetik, který je na inzulínu závislý, může požádat o úhradu pojišťovnu. Existuje také nárok na nové jehly do pera (100 ks na rok zdarma). Jehly by se měly měnit po každém vpichu, ovšem jen málokterý diabetik toto doporučení dodržuje a jehlu používá do té doby, kdy je mu to příjemné.


Štítky: , , ,

0 Komentářů

  1. no ja mam cukrovku od 6let a mam insulinovou pumpu a je lepsi nez injekce.

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář