Jak snížit cukr v krvi?

Vysoká hladina cukru v krvi hlavním příznakem cukrovky. Při Diabetes Mellitus je proto klíčové snížit hladinu krevního cukru. Jak na to? Jaké potraviny byste měli jíst? Co pomáhá snižovat cukr v krvi?

Krevní cukr (glukóza) představuje důležitý zdroj energie pro naše buňky. Když se najíme, hladina cukru v krvi přirozeně stoupá. Při jeho metabolismu nastupuje inzulín, který stimuluje vstup krevního cukru do tkání. Pokud si ale tkáně vytvoří tzv. inzulínovou rezistenci nebo slinivka břišní produkuje nedostatek inzulínu, hladina cukru v krvi stoupá, tělo má nedostatek energie a vzniká onemocnění cukrovkou, které může přinést řadu dalších komplikací (zhoršení zraku, diabetická noha apod.).

Jídelníček na snížení cukru v krvi

Součástí léčby cukrovky je diabetická dieta. Konzumace vhodných potravin pomáhá udržovat nižší hladinu cukru v krvi. Naopak přijímání nevhodných potravin bohatých na tzv. jednoduchý cukr (běžný bílý cukr), hladinu cukru v krvi zvyšuje.

Diabetik by měl proto dát přednost potravinám, které dodají energii, ale zároveň cukry uvolňují pomalu – jde o tzv. složité cukry, které najdeme v celozrnném pečivu, luštěninách, bramborách, rýži nebo v ovoci. Z potravin, které pomáhají snížit cukr v krvi, patří: celer, cibule, česnek nebo šťáva z kysaného zelí.

Odvar z borůvek

Snížit hladinu cukru v krvi pomáhají také bylinky. Doporučovány jsou například květy jetelíčku, které si můžete přidat třeba do salátu. Osvědčenou bylinkou na cukrovku je borůvka – především pak listy z borůvčí, ze kterých si připravte tento nápoj: do dvou litrů studené vody dejte asi čtyři polévkové lžíce listů a krátce povařte. Pijte třikrát denně.

Pohybem snížíte cukr v krvi

Diabetik by měl dbát na přiměřenou fyzickou aktivitu během dne. Pohyb blahodárně působí na naše tělo a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, protože pohybem spalujeme energii. Najděte si proto během dne čas na procházku v lese nebo práci na zahrádce. Každý pohyb se počítá.


Štítky: , , ,

3 Komentáře

  1. reaguji na dotaz Milana. Manžel má také cukrovku, ale 12 nikdy neměl, myslím si , že je to moc.
    Jeho paní doktorka mu poradila jen dietu a výsledky jsou dobré. Ráno 5.6…. Je to snad to nejlepší řešení. Bere jen léky – zatím, ne inzulín.

  2. Manžel diabetik ráno snídá jen česnekovou polévku, myslím, že to není správné.

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář