Obezita: Poraďte si s ní!

Obezita je rizikovým faktorem pro rozvoj cukrovky. Pokud vám lékař diagnostikoval diabetes mellitus, může vám jako součást léčby předepsat hubnutí. Jak se zbavit obezity? Jaké jsou její nejčastější příčiny?

Nic nejde svádět pouze na genetické předpoklady. I když je obezita většinou kombinací dědičných vlivů, svoji roli stále hraje náš životní styl. Mezi nejčastější zevní příčiny obezity patří nadměrný příjem kalorií (jíme více, než potřebujeme) v kombinaci s nedostatkem pohybu. K dalším příčinám obezity patří také hormonální nebo metabolické vlivy.

Nemoci související s obezitou

Obezita představuje určité omezení – nejde jen o společenskou a psychologickou stránku věci. Silně obézní lidé mají problém s pohybem, což opět může vést k nárůstu jejich váhy. Často jde o začarovaný kruh.

Obezita je také rizikovým faktorem pro rozvoj řady civilizačních onemocnění – kromě cukrovky jde ještě o onemocnění pohybového aparátu, zvýšený cholesterol v krvi vede k onemocnění kardiovaskulární soustavy apod.

Jak se zbavit obezity?

Existuje celá řada důvodů, proč se nadbytečných kil zbavit. Redukční dieta je někdy i součástí léčby cukrovky, která se může díky obezitě rozvinout. Je třeba si přiznat, že zázračné metody hubnutí a extrémní diety prostě nefungují. Navíc při cukrovce si nemůžete dovolit hazardovat s hladověním.

Řešením je proto rozumná dieta pod vedením odborníka (dietologa, lékaře), který vám předepíše vhodný redukční jídelníček, kdy by váš výdej měl být větší než příjem. K hlavním zásadám hubnutí patří vynechání sladkostí (i těch určených pro diabetiky), tučných jídel (tlusté maso, mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku) a naopak zařazení zeleniny, ovoce, libového masa a vhodných příloh. Důležité je také zařadit pravidelný pohyb, jenž vám pomůže spálit kalorie.

Je třeba vždy pamatovat na to, že boj s obezitou je dlouhodobý proces a nelze výsledky očekávat ze dne na den. Odměnou za výdrž vám bude nejen snížení váhy, ale také zlepšení vašeho zdravotního stavu.


Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář