Příznaky cukrovky u dospělých

V současné době s cukrovkou druhého typu bojuje v České republice více než 800 000 lidí a toto číslo stále narůstá. Jde o ohromný nárůst za posledních 15 let. Cukrovka druhého stupně postihuje především dospělé, ale střetnout se s ní můžeme již i u pubescentů (ve věku okolo 18 let). Víte, jak poznat cukrovku?

Příčiny vzniku cukrovky

Cukrovka není způsobená a ovlivněná pouze genetikou, ale může za ni i obezita, nedostatek pohybu, nezdravý životní styl a poruchy autoimunity. Riziko vzniku cukrovky však stoupá s věkem. Nejrizikovějším obdobím je doba po 45 roce a u žen období přechodu, kdy se velmi často projevuje v rámci celé řady dalších hormonálních změn.

Obezita

Bohužel, je tomu tak, i když se o komplikacích obezity neustále mluví, stále je podceňována. Přitom už jen 5 kilo nadváhy výrazně zvyšuje riziko jejího vzniku.

Příznaky cukrovky u dospělých

Často se odhalí náhodně při odběru krve, kdy hladina cukru v krvi přesáhne 10 mmol/l, a to opakovaně (a na lačno).

 1. Záludnost cukrovky je, že se nemusí alespoň zpočátku vůbec projevovat.
 2. Ke klasickým projevům cukrovky je velká žízeň, výrazné popíjení tekutin ( a to až 10 litrů denně) a časté nutkání na toaletu.
 3. Součástí zvýšeného popíjení a žízně, je i paradoxní dehydratace.
 4. Objevuje se slabost a únava.
 5. Lidé si stěžují na rozmazané vidění.
 6. U obezity mohou u onemocnění cukrovkou začít svévolně hubnout.
 7. Lidé trpí nechutentstvím.
 8. Zajímavým příznakem je i tmavý pigmentový prstenec okolo krku.
 9. Lidé s cukrovkou mají velký sklon k plísňovým onemocněním. Nejde přitom pouze o kandidózu. Onemocnění může postihnout jakoukoliv část těla, u žen jde ponejvíce o vaginální infekci, ale kvasinky se mohou díky vysoké hladině cukru v těle přemnožit i v konečníku nebo v močové trubici.
 10. Součástí těchto projevů je i mravenčení různých částí těla.
 11. Poněkud neurčitým příznakem jsou deprese, které vůbec nemusíme dávat do spojitosti s cukrovkou.
 12. Déle neléčená cukrovka je spojena i s typickým acetonovým zápachem, jenž způsobuje překyselení vnitřního prostředí.
 13. Pakliže si cukrovky nevšimnete a dlouho ji opomíjíte anebo jestliže má nemoc dramatický průběh, mohou se objevit bolesti břicha, hyperventilace, zmatenost až ztráta vědomí.

Neodhalená a neléčená cukrovka přináší mnoho rizik, ne nadarmo se jí říká “tichá smrt”, ničí totiž všechny důležité lidské orgány, jakými jsou srdce, mozek, cévy na dolních končetinách, malé cévy v těle, ledviny, oči i nervy. Proto je nezbytné, abyste při jakémkoliv podezření bez odkladu navštívili lékaře.

Diagnostika:

Odhalení je poměrně jednoduché, stačí jen opakované kontrolní vyšetření z kapky krve, v němž naleznete hladinu cukru vyšší než 10 mmol/l. Tyto testy se provádí obvykle opakovaně, nalačno i po jídle.


Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář