Redukční dieta: Zvolte vhodný jídelníček

Hubnutí je někdy součástí léčby cukrovky. Redukční dietu při onemocnění cukrovkou byste měli rozhodně probrat s lékařem. Neuškodí však zopakovat si zásady redukční diety a představit si ukázkový jídelníček.

Obezita je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj cukrovky. Nadbytečná kila se časem stávají problémem a zátěží pro náš organismus a mj. například negativně působí také na klouby a pohybový aparát vůbec.

Zásady jídelníčku redukční diety

  • Pravidelný příjem potravy – pravidelná strava rozložená do pěti až šesti částí je při cukrovce velice důležitá. Jíst bychom měli menší porce cca po dvou až třech hodinách a nejlépe vždy ve stejný čas. Pravidelná jídla naučí naše tělo lépe hospodařit s energií a podnítí její spalování.
  • Při cukrovce bychom nikdy neměli hladovět – zahráváme si tak. Volte do jídelníčku zdravé a hodnotné potraviny, pozor si dejte na prázdné kalorie, které najdete ve sladkostech, jež jsou pro vás stejně zakázány (vynechejte i ty určené pro diabetiky). Odepřete si tučné maso, ale dopřávejte si dostatek libového. Pozor si dejte i na tučné mléčné výrobky.
  • Důležitou součástí redukční diety je zelenina – zařaďte ji pravidelně do svého jídelníčku.
  • Ačkoli nesmíte hladovět, je důležité přijímat méně kalorií, než spálíte. O vhodném energetickém příjmu se poraďte se svým lékařem.
  • Součástí redukční diety by měl být také pohyb, který vám pomůže spalovat kalorie. Rekreační sport je vhodný i při onemocnění cukrovkou.
  • Naučte se pít vodu – minimálně 2,5 l čisté vody. Čaje se odnaučte sladit – uvidíte, že po chvíli vám to ani nepřijde.

Jídelníček redukční diety pro diabetiky

- Snídaně: Dva plátky celozrnného chleba, žervé, paprika nebo rajče, ovocný čaj neslazený
- Svačina: Mrkvový salát
- Oběd: Dušené libové hovězí, vařené topinambury, zeleninová příloha, sklenice vody
- Svačina: Bílý jogurt s hrstí borůvek
- Večeře: listový salát s vařeným vejcem, plátek celozrnného chleba, sklenice vody
- 2. večeře: ovoce


Štítky: , , ,

0 Komentářů

  1. reaguji na dotaz Milana. Manžel má také cukrovku, ale 12 nikdy neměl, myslím si , že je to moc.
    Jeho paní doktorka mu poradila jen dietu a výsledky jsou dobré. Ráno 5.6…. Je to snad to nejlepší řešení. Bere jen léky – zatím, ne inzulín.

  2. Manžel diabetik ráno snídá jen česnekovou polévku, myslím, že to není správné.

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář