Šedý zákal: Příznaky a léčba

S cukrovkou často souvisí také onemocnění očí. Zvýšená hladina cukru v krvi totiž poškozuje tkáně v těle, mj. oční sítnici. Návštěvy očního lékaře by proto měli být pro diabetika samozřejmostí. K nejzávažnějším onemocněním očí patří šedý zákal. Jaké jsou jeho příznaky? Jak na jeho léčbu?

O šedém zákalu

Šedý zákal je jedním z nejčastějších onemocnění očí. Označován bývá také jako katarakta. Jde o závažné onemocnění, kdy je poškozena oční čočka, jež v oku plní důležitou funkci – v podstatě funguje jako optika u kamery a zaostřuje naše vidění (na dálku nebo na blízko).

Při onemocnění oka šedým zákalem je funkce této čočky omezována – k tomu dochází kvůli změně v chemickém složení čočky (obsahuje zejména proteiny a vodu). Čočka se zvětšuje a rozpíná.

Příznaky šedého zákalu

Šedý zákal nemá bohužel při počáteční fázi onemocnění příliš evidentní příznaky. Onemocnění se rozvíjí pomalu. Zpozornět bychom měli v případě, že začneme špatně vidět. Zhoršené vidění (jakoby rozmazané) patří k hlavním příznakům cukrovky.

Samozřejmě se hned nemusí jednat o šedý zákal, nicméně návštěva očního lékaře, který provede kompletní vyšetření oka, je žádoucí.

Kromě zhoršeného a rozmazaného vidění patří k příznakům šedého zákalu také přecitlivělost na světlo, kdy je pacientovi nepříjemné především prudké světlo.

Hlavní příčiny šedého zákalu:

  • Stárnutí oční čočky
  • Úraz
  • Cukrovka
  • Vedlejší účinek léků (kortikosteroidy)

Prevence a léčba šedého zákalu

Pokud není šedý zákal včas rozpoznán a léčen, může dojít až ke ztrátě zraku. (Mimochodem, nejvíce lidí trpících slepotou se objevuje právě v řadách diabetiků.) Pozornost věnovaná naším očím proto rozhodně není marná.

O oči se starejte, navštěvujte očního lékaře a předcházejte onemocněním zraku. Při cukrovce je třeba dodržovat dietu i doporučené léčebné postupy. Šedý zákal, který je včas odhalen, je možné vyléčit – používají se především chirurgické postupy.


Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář