Selhání ledvin: Jaké jsou příznaky?

Onemocnění cukrovkou s sebou přináší řadu dalších zdravotních komplikací. Patří k nim i selhání ledvin. Jak jsou příznaky, možnosti léčby i prevence?

Selhání ledvin můžeme charakterizovat jako stav, kdy ledviny nejsou schopny plnit svoji funkci, filtrovat krev a zbavovat ji škodlivin. Proto se v těle hromadí odpadní látky, je zadržována voda a narušeno stálé vnitřní prostředí v těle. Takový stav je samozřejmě nežádoucí a pro naše zdraví nebezpečný.

Příznaky selhání ledvin

Počáteční příznaky selhávání ledvin nejsou nijak zvlášť patrné – v první fázi se především snižuje tvorba moči (vylučování méně než 0,5 ml za den). Další fáze selhání ledvin je charakteristická naopak nadměrnou tvorbou moči (cca 2,5 l za den).

K dalším příznakům selhání ledvin patří: změna barvy moči, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, objevit se mohou otoky. Dojít může k srdečnímu selhání a celý stav může vyústit až v koma.

Selhání ledvin při cukrovce

Riziko selhání ledvin se zvyšuje při cukrovce – především při neléčené nebo při nedodržování předepsané diety apod. Cukrovka je charakteristická zvýšenou hladinou krevního cukru. Krev prochází ledvinami, kde je filtrována a čištěna. Časem přestávají drobné cévy v ledvinách plnit svoji čistící funkci.

Příznaky onemocnění ledvin při cukrovce jsou nepatrné – jde zejména o únavu, zvracení, slabost nebo otoky. K lékařsky rozpoznatelným příznakům patří zvýšená bílkovina v moči.

Jedním z onemocnění ledvin u diabetiků je tzv. diabetická nefropatie, kdy dochází na poškození ledvin, jež vede až k jejich selhání. Pacient se může onemocnění vyhnout, pokud bude dodržovat vhodnou dietu a užívat předepsané medikamenty (např. inzulín nebo antidiabetika).

K dalším důvodům poškození a následnému selhání ledvin patří kromě cukrovky také časté záněty močových cest nebo ateroskleróza.


Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář