Zamlžené vidění

Zamlžené vidění je jedním ze stěžejních příznaků cukrovky. Pakliže cukrovku již máte, je to projev její komplikace, která nastává po několika letech onemocnění.

Zamlžené vidění jako jeden z příznaků ještě neodhalené cukrovky

Toto vidění způsobuje vysoká glykémie, jež může způsobit vyboulení oční čočky. S takovým okem pak nemocný má problém s ostřením zraku.

Zamlžené vidění jako komplikace dlouholeté cukrovky

Pakliže se jedná o komplikaci, kdy je oko již cukrovkou nezvratně poškozeno, jedná se o diabetickou retinopatii. Jde o poměrně zákeřnou komplikaci, protože velmi dlouho probíhá bez příznaků. Zamlžené vidění se objevuje až když už došlo k poměrně rozsáhlému poškození cév v sítnici. Tehdy vzniká otok žluté skvrny sítnice, jež způsobuje zamlžené vidění. Onemocnění může při pozdním záchytu skončit až slepotou. Tento typ komplikace ostatně představuje nejčastější příčinu slepoty v průmyslově rozvinutých zemích.

Stádia diabetické retinopatie

Choroba je proces určitého děje, v jehož rámci dochází k určitým stavům. To, jak se však nemoc bude rozvíjet, co se objeví nejdříve a jaká bude rychlost průběhu, je značně individuální. Průměrně se objevuje okolo 15 let boje s cukrovkou, ale není nic neobvyklého, aby se choroba objevila i v prvních 5 letech cukrovky anebo již existovala při odhalení samotné cukrovky. Stav samozřejmě výrazně ovlivňuje kompenzace a stabilizace choroby. Pokud nebudete dodržovat veškerá pravidla, ohrožujete se nástupem všech komplikací v mnohem časnějším období.

Léčba retinopatie

Choroba se léčí konzervativně s pomocí farmak, kapek do očí a dále i léků na podporu pevnosti cév žil anebo se problém řeší radikálněji a provádí se fotokoagulace sítnice laserem. Jde o šetrný bezbolestný zákrok, který je však mnohdy nutné opakovat. I přesto laser zlepšuje prognózu. Další možností je operace, ta je však poměrně náročná a užívá se až v pokročilém stádiu retinopatie, kdy je nutné odstranit sklivec.


Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář