Zdravá výživa: Jak si sestavit jídelníček?

Snad všichni podvědomě toužíme jíst a žít zdravě. Tato touha zpravidla přeroste v potřebu, pokud se setkáme se zdravotními problémy a komplikacemi, jakými cukrovka bezesporu je. Jak by měla vypadat vaše zdravá výživa? Jak si sestavit jídelníček?

Zdravá výživa by měla být především vyvážená. Jednostranně zaměřené diety (například pouze na konzumaci sacharidů nebo bílkovin) jsou z dlouhodobého hlediska nebezpečné. Naše tělo potřebuje nejen bílkoviny (například maso, mléčné výrobky), ale také sacharidy (pečivo, brambory apod.) a tuky. V žádném jídelníčku zdravé výživy by pak neměla chybět zelenina a ovoce.

Rozložení jídelníčku během dne

Jídelníček zdravé výživy by měl být víceméně vyvážený i během dne. Faktem je, že večer bychom měli omezit konzumaci sacharidů, bílkovin i tuků, ale neměli bychom je zcela vynechat. Zbytečně se tak budeme trápit hladem, pokud bychom jedli pouze zeleninu, jako tomu často je v případě neodborných snah o hubnutí.

Obecně platí, že nejvíce sacharidů bychom měli sníst ráno, když naše tělo potřebuje doplnit energii na celý den. Přednost ale dejte kvalitnímu celozrnnému pečivu před bílým. Vhodné je také neslazené müsli, které si můžete osladit ovocem nebo rozinkami. V poledne je vhodné sáhnout po obědě, který bude složen z bílkovin a tuku (např. maso), sacharidů (příloha) a zeleniny. K večeři je sice vhodné omezit konzumaci sacharidů, ale přílohy se zcela nevzdávejte.

Ukázkový jídelníček zdravé výživy

Snídaně:
Varianta 1: Neslazené müsli zalité kvalitním plnotučným mlékem (pokud nemusíte držet redukční dietu), ovoce (rozinky, banán, jablko), zelený čaj
Varianta 2: Dva plátky celozrnného chleba, žervé, paprika nebo rajče, ovocný čaj neslazený

Oběd:
Varianta 1: Grilovaný losos s bramborovým pyré a zeleninovou oblohou, voda
Varianta 2: Přírodní krůtí plátek s kuskusem a zeleninou, voda

Večeře:
Varianta 1: Salát Ceasar s celozrnnou bagetou, voda
Varianta 2: Celozrnný chléb s máslem, vařeným vajíčkem a bílou kávou (meltou)

Během dne byste neměli zapomínat ani na svačiny, protože zdravý jídelníček znamená i pravidelný příjem potravy. Svačiny nemusí být energeticky náročné – stačí jablko nebo osvěžující jogurtový nápoj či hrst oříšků. Samozřejmostí je také dodržování pitného režimu (tj. nejméně 2,5 l čisté vody denně).


Štítky: , , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář