Zelený zákal: Jaké jsou příznaky?

Cukrovka a onemocnění očí – to jsou dva spolu související pojmy. Diabetik by měl péči o své oči věnovat dostatečnou pozornost. Neuškodí proto, podívat se, jaké jsou příznaky jednoho z častých onemocnění zraku – zeleného zákalu.

O zeleném zákalu

Zelený zákal (glaukom) patří k častému onemocnění očí, které není charakteristické žádnými počátečními příznaky. Postihuje zejména starší ročníky a souviset může i s dalšími onemocněními, například s cukrovkou.

Na rozdíl od šedého zákalu, který postihuje oční čočku, napadá zelený zákal oční nerv. Ten poškozuje a v souvislosti s tím dochází k zužování zorného pole. Rozsah periferního vidění se zmenšuje, až nemocný kouká jakousi „malou skulinkou“. Stejně jako šedý zákal může i ten zelený vést k úplné ztrátě zraku.

Příznaky zeleného zákalu

Příznaky zeleného zákalu se u chronického onemocnění v podstatě neobjevují, resp. jsou velmi nenápadné. Jedním z patrnějších příznaků tohoto očního onemocnění je výpadek periferního vidění, které by nás mělo zavést k očnímu lékaři se žádostí o vyšetření zraku.

Jiná situace se objevuje u akutního zeleného zákalu, který se projevuje silnou bolestí v oku, nevolností, zvracením nebo mlhavým viděním.

Léčba a příčiny zeleného zákalu

Zelený zákal je léčen zpravidla chirurgicky. Léčba tohoto onemocnění očí není jednoduchá a její úspěšnost se odvíjí od stádia nemoci. Kromě chirurgických postupů se pro léčbu zeleného zákalu požívají také kapky nebo laserový zákrok (zejména v ranějších stádiích nemoci).

Vyšší riziko vzniku zeleného zákalu se objevu u pacientů trpících cukrovkou – je proto třeba dodržovat předepsanou dietu, popř. i léčiva (inzulín). K dalším rizikovým faktorům patří věk, genetické dispozice, stres a emocionální vypětí.


Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář