Aplikace inzulínu: Jak na to?

Diagnostikoval vám lékař cukrovku? Musíte kromě diety přistoupit tak k aplikaci inzulínu? Jak probíhá vpichování inzulínu perem? Na co si dát při vpichování inzulínu pozor?

Aplikace inzulínu není složitá, i když se nám to na první pohled může zdát právě naopak. Po pár vpiších se z vás ale stanou profesionálové a aplikaci inzulínu budete brát jako běžnou součást života – není to nic, s čím by se nedalo žít.

Jak aplikovat inzulín perem?

Pro každého diabetika existuje skvělá pomůcka – inzulínové pero, které aplikaci inzulínu velmi usnadňuje. Před každou aplikací inzulínu si nejprve zkontrolujte stav léku – neměl by být zakalený, nesmí v něm být hrudky a nesmí změnit barvu. Vhodné je také sledovat datum použitelnosti. Následně zasuňte inzulínovou „bombičku“ do pera (funguje to podobně jako výměna inkoustových náplní v psacím peru).

Při aplikaci inzulínu perem není nutné místo dezinfikovat jako v případě vpichování jehlou. Vyberte si vhodné místo – nikdy by kůže neměla být poraněná, zarudlá a samozřejmě místa vpichů střídejte. Nejméně bolestivé je pro aplikaci inzulínu břicho, vhodné je lék píchat také do stehen nebo hýždí. Diskutovaný je také sklon jehly – obecně platí, že by měl být mezi 60 a 90°.

Teoreticky by mělo k výměně jehel na inzulínovém peru dojít po každém vpichu. V praxi však dochází spíše k tomu, že diabetici jehlu mění až poté, kdy jim přestane vyhovovat. Důvodem je i to, že pojišťovny hradí pouze 100 ks jehel ročně a zbytek si musí pacient platit sám.

Zkušenosti diabetiků s aplikací inzulínu

Jestliže máte ve svém okolí diabetika, kterého můžete požádat o pomoc při prvních aplikacích inzulinu, využijte toho. „Ze začátku jsem měl hlavně strach, zda vše dělám dobře,“ napsal v jedné z diskuzí na téma cukrovka a inzulín pan Zdeněk. „Na aplikaci inzulínu ale opravdu nic není. Dodržujte základní pokyny lékaře a brzy si najdete nejen optimální sklon jehly, ale i grif, jak na to.“


Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář