Cukrovka – hodnoty glykemie
Cukrovka patří k nejčastějším civilizačním chorobám. Protože je jedním z jejích projevů zvýšená hladina glukózy v krvi, je třeba, aby si diabetici měřili hodnoty glykemie. Kdy nám hodnoty glykemie ukazují na onemocnění cukrovkou? Jak si je můžete změřit?
Glykemie neboli glykemický profil ukazuje hodnotu glukózy v krvi. Jde o klíčový údaj při vyšetření každého diabetika. Zvýšená hladina glukózy v krvi vzniká jako důsledek nedostatečné produkce hormonu inzulínu (vzniká ve slinivce břišní), který pomáhá glukóze, jež slouží jako zdroj energie, vstupovat do buněk.
Jak se měří hodnoty glykémie?
Hodnoty glukózy v krvi se zjišťují z krve. Není ale nutné, aby diabetik chodil k lékaři – glykémii si může zjistit sám pomocí tzv. glukometru. K tomu mu stačí kapička krve (nejčastěji se používá z prstu). Kapička krve se nasaje do kapiláry v testovacím proužku na glukometru.
Měřit si můžete velký i malý glykemický profil.
- Malý glykemický profil znamená, že si diabetik měří glykémii čtyřikrát denně – před snídaní, před obědem, před večeří a pak ještě před spaním.
- Velký glykemický profil je náročnější a hladina glukózy v krvi se měří sedmkrát denně – před snídaní, hodinu a půl od začátku snídaně, před obědem, hodinu a půl po začátku oběda, před večeří, před spaním a ve 3 hodiny ráno.
Pokud u sebe pozorujete některé z příznaků cukrovky (rozmazané vidění, žízeň, únava, svědění a mravenčení v nohou apod.), je vhodné, abyste navštívili lékaře, který vám odebere krev a jejím jednoduchým rozborem zjistí hodnoty glykemie.
Jaké hodnoty znamenají cukrovku?
- Zdravý dospělý člověk – hodnoty glykemie měřené nalačno nesmí přesáhnout do 5,6 mmol/l
- Diabetik – o cukrovce hovoříme, pokud hodnoty přesáhnout 7 až 10 mmol/l.
Pamatujte, že diagnózu by měl vždy stanovit lékař, který také doporučí vhodnou léčbu cukrovky.