Cukrovka: příznaky, projevy



Cukrovka patří k nejrozšířenějším civilizačním chorobám. Jaké jsou příznaky a projevy cukrovky? Co přispívá k rozvoji tohoto onemocnění?

Cukrovka je onemocnění související s poruchou metabolismu cukrů a nedostatečnou produkcí hormonu inzulínu. Ten zajišťuje vstup cukrů do buněk. Pokud ho tělo produkuje nedostatečné množství, cukr zůstává v krvi a dochází k tzv. hyperglykemii.

Cukrovkou je možné onemocnět v každém věku a tato choroba postihuje muže i ženy. Zda pacient trpí cukrovkou, je možné zjistit jednoduše rozborem krve – o diabetes mellitus hovoříme v případě, že hladina glukózy v krvi je vyšší než 10 mmol/l.

Příznaky a projevy cukrovky

Cukrovka se dělí na dva typy. Diabetes mellitus 1. typu se objevuje především v dětství a jde o autoimunitní poruchu, kdy imunitní systém ničí buňky slinivky břišní, jež produkují inzulín. S diabetem mellitus 2. typu se setkáváme především v dospělosti u lidí trpících obezitou.

  • K hlavním příznakům a projevům cukrovky 1. typu patří neukojitelná žízeň a časté močení, podrážděnost, noční pomočování u dětí, nevolnost, hubnutí a silné pocity hladu. Protože tělu chybí energie, může se objevit tzv. diabetické koma.
  • Diabetes 2. typu se projevuje zejména zhoršeným (jakoby zamlženým viděním), velikou žízní, ospalostí a únavou. K dalším příznakům patří kožní infekce, rány se hojí pomaleji a může se objevit svědění nebo mravenčení v chodidlech. I při onemocnění cukrovkou tohoto typu se můžeme setkat s častým močením a na těle se mohou objevit xantomy – „žluté hrbolky“

Kdo onemocní cukrovkou?

Onemocnění cukrovkou je geneticky podmíněno. Pokud se u vás v rodině toto onemocnění vyskytlo, existuje zvýšené riziko i pro vás. Věnujte proto pozornost svému zdravotnímu stavu a sledujte projevy a příznaky, které s cukrovkou souvisí.

Rizikovými faktory pro cukrovku druhého typu je především životní styl – konkrétně nedostatek pohybu, obezita, konzumace nezdravého jídla.


Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář