Hladina cukru v krvi: Kdy jde o cukrovku?
Hladina cukru v krvi je měřitelným ukazatelem onemocnění cukrovkou. Kdy už hovoříme o cukrovce? Jaká hladina cukru v krvi je optimální pro zdravého dospělého člověka? Jak si hodnoty glykémie změřit?
Hladina cukru v krvi je údaj, který je klíčový pro každého diabetika. Protože diabetes mellitus je onemocnění, kdy v tkáních vzniká rezistence na hormon inzulín, jenž pomáhá glukóze (ta je jedním z hlavních zdrojů energie v těle) vstupovat do buněk, zvyšuje se hladina cukru v krvi. To způsobuje řadu komplikací. I proto je nutné hladinu cukru u diabetiků v krvi sledovat a popř. přistoupit k aplikaci inzulínu.
Jak zjistit hladinu cukru v krvi
Hladinu cukru v krvi (glykémii) ukazuje tzv. glykemický profil. Lékař může hodnotu hladiny cukru v krvi zjistit jednoduchým rozborem krve. Existují však také domácí přístroje glukometry, jimiž si diabetik může snadno kontrolovat svůj glykemický profil, aniž by musel navštívit lékaře.
Jak glukometr funguje? Stačí vám kapička krve z bříška na prstu, kterou nasajete do kapiláry v testovacím proužku na přístroji a měříte aktuální hladinu cukru v krvi. Diabetici si musí měřit v některých případech hladinu cukru v krvi několikrát za den – například tzv. malý glykemický profil vyžaduje měření čtyřikrát denně: před snídaní, před obědem, před večeří a pak ještě před spaním.
Optimální hladina cukru v krvi
Zdravý dospělý člověk by měl mít hladinu cukru v krvi do 5,6 mmol/l (v případě měření glykémie na lačno). O cukrovce hovoříme, pokud hodnoty cukru v krvi přesáhnout 7 mmol/l. Diagnózu by ale měl určit vždy lékař.
Jestliže máte podezření na cukrovku nebo jste si u známého změřili hodnotu cukru v krvi a překročili jste hranici pro zdravého člověka, zajděte k lékaři. Neléčená cukrovka může přinést řadu zdravotních komplikací, jež mohou být i životu nebezpečné (např. selhání ledvin).