Inzulínová pumpa: Výhody a nevýhody
Pro aplikaci inzulínu slouží diabetikům různé pomůcky. Jednou z nich je také inzulínová pumpa. Jak funguje? Jaké jsou její výhody a nevýhody? Za kolik je možné inzulínovou pumpu pořídit?
Inzulínová pumpa se k aplikaci inzulínu doporučuje především pacientům s diabetem mellitus 1. typu, jehož příčinou je autoimunitní proces, kdy jsou napadeny buňky slinivky břišní, které vůbec neprodukují inzulín. Aplikace inzulínu pomocí inzulínové pumpy nejlépe napodobuje přirozenou tvorbu inzulínu.
Jak pracuje inzulínová pumpa?
Inzulínovou pumpou se do těla pacienta dostávají menší dávky inzulínu – jejich hodnota se nastavuje prostřednictvím softwaru inzulínové pumpy. U zdravého člověka se do těla uvolní během dne asi 20 až 40 jednotek inzulínu a přibližně polovina tohoto množství se vylučuje rovnoměrně po celý den – jde o tzv. bazální sekreci. Inzulínová pumpa je schopna pokrýt tuto bazální dávku na základě nastavení. K tomu je možné během dne aplikovat z inzulínové pumpy tzv. bolusové dávky (vždy před jídlem). Jejich výši musí pacient odhadnout podle typu a objemu potravy.
Výhody inzulínové pumpy
- Lepší kvalita života (pacient nemusí např. brzy vstávat, aby aplikoval inzulín)
- Snížení celkové dávky inzulínu
- Svoboda (není nutné neustále myslet na vpíchnutí inzulínu, odpadá jeho aplikace během dne)
- Omezení výskytu hypoglykémie
Nevýhody inzulínové pumpy
- Neustálá přítomnost na těle
- Riziko poruchy přístroje
- Vyšší náklady na léčbu
- Vyšší nároky na obsluhu
Kolik stojí inzulínová pumpa?
Inzulínová pumpa má své nesporné výhody – je diskrétní, zlepšuje kvalitu života diabetika, rozvazuje mu ruce, dává mu větší svobodu. Bohužel její cenová dostupnost je problémem – nejlevnější inzulínové pumpy na českém trhu začínají na 88 000 korun.
Pokud trpíte závažnou formou cukrovky a objevují se u vás některá rizika (např. opakující se hypoglykémie), může vám lékař inzulínovou pumpu doporučit a pojišťovna vám ji zdarma „zapůjčí“. O konkrétních podmínkách se informujte u svého lékaře nebo pojišťovny.