Šedý zákal: Příznaky a léčba
S cukrovkou často souvisí také onemocnění očí. Zvýšená hladina cukru v krvi totiž poškozuje tkáně v těle, mj. oční sítnici. Návštěvy očního lékaře by proto měli být pro diabetika samozřejmostí. K nejzávažnějším onemocněním očí patří šedý zákal. Jaké jsou jeho příznaky? Jak na jeho léčbu?
O šedém zákalu
Šedý zákal je jedním z nejčastějších onemocnění očí. Označován bývá také jako katarakta. Jde o závažné onemocnění, kdy je poškozena oční čočka, jež v oku plní důležitou funkci – v podstatě funguje jako optika u kamery a zaostřuje naše vidění (na dálku nebo na blízko).
Při onemocnění oka šedým zákalem je funkce této čočky omezována – k tomu dochází kvůli změně v chemickém složení čočky (obsahuje zejména proteiny a vodu). Čočka se zvětšuje a rozpíná.
Příznaky šedého zákalu
Šedý zákal nemá bohužel při počáteční fázi onemocnění příliš evidentní příznaky. Onemocnění se rozvíjí pomalu. Zpozornět bychom měli v případě, že začneme špatně vidět. Zhoršené vidění (jakoby rozmazané) patří k hlavním příznakům cukrovky.
Samozřejmě se hned nemusí jednat o šedý zákal, nicméně návštěva očního lékaře, který provede kompletní vyšetření oka, je žádoucí.
Kromě zhoršeného a rozmazaného vidění patří k příznakům šedého zákalu také přecitlivělost na světlo, kdy je pacientovi nepříjemné především prudké světlo.
Hlavní příčiny šedého zákalu:
- Stárnutí oční čočky
- Úraz
- Cukrovka
- Vedlejší účinek léků (kortikosteroidy)
Prevence a léčba šedého zákalu
Pokud není šedý zákal včas rozpoznán a léčen, může dojít až ke ztrátě zraku. (Mimochodem, nejvíce lidí trpících slepotou se objevuje právě v řadách diabetiků.) Pozornost věnovaná naším očím proto rozhodně není marná.
O oči se starejte, navštěvujte očního lékaře a předcházejte onemocněním zraku. Při cukrovce je třeba dodržovat dietu i doporučené léčebné postupy. Šedý zákal, který je včas odhalen, je možné vyléčit – používají se především chirurgické postupy.